Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva maskinuthyrning inom bygg- och anläggningsbranschen samt försäljning av verktyg och maskiner i anslutning härtill samt även bedriva fastighetsförvaltning, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 49 419 | 47 075 | 57 314 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 529 | -766 | 670 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 332 | -1 014 | 379 |
| Årets resultat (tkr) | 1 741 | 8 | 874 |
| Summa tillgångar (tkr) | 48 556 | 46 856 | 53 815 |
| Antal anställda | 22 | 21 | 23 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 49 419 | 47 075 | 57 314 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 529 | -766 | 670 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 332 | -1 014 | 379 |
| Årets resultat (tkr) | 1 741 | 8 | 874 |
| TILLGÅNGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 33 949 | 36 439 | 39 302 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 14 607 | 10 417 | 14 513 |
| Tillgångar (tkr) | 48 556 | 46 856 | 53 815 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 19 102 | 17 360 | 21 352 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 10 090 | 9 980 | 11 057 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 12 065 | 12 559 | 12 813 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 7 299 | 6 957 | 8 593 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 48 556 | 46 856 | 53 815 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 22 | 21 | 23 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 246 | 2 242 | 2 492 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 5.1% | -1.6% | 1.2% |
| Soliditet | 54.3% | 52.4% | 54.5% |
| Kassalikviditet | 175.7% | 125.2% | 146.6% |
Borås Maskinhjälp AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 2 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-04.
Bolaget skall bedriva maskinuthyrning inom bygg- och anläggningsbranschen samt försäljning av verktyg och maskiner i anslutning härtill samt även bedriva fastighetsförvaltning, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.